Wampirzy lifting? Osocze bogatopłytkowe? Co to takiego i w jaki sposób działa na skórę ?


Pani Doktor, ostatnio bardzo dużo mówi się o zabiegach z osoczem krwi pacjentki. Czy może Pani wyjaśnić jakie jest działanie takiego zabiegu?

Zabiegi regenerujące skórę z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego stają się obecnie coraz bardziej popularne. Mają one na celu aktywację komórek pacjenta- fibroblastów, za pomocą składników własnego osocza. Fibroblasty są komórkami, które produkują kolagen, proteoglikany oraz włókna macierzy międzykomórkowej. Podczas tej stymulacji dochodzi do odbudowy utraconej w wyniku starzenia się organizmu objętości tkanek.


Jak to się dzieje, że zabieg działa?

Płytki krwi czyli trombocyty, są komórkami krwi. U zdrowego, dorosłego człowieka w 1 mm sześciennym osocza znajduje się ich około150-400 tys. Zawierają między innymi tzw. czynniki wzrostu biorące udział w naprawie tkanek po urazie. Są to: czynnik wzrostu naskórka, czynnik wzrostu fibroblastów, czynnik wzrostu śródbłonka naczyń. Pełnią one szereg ważnych funkcji w organizmie. Między innymi stymulują aktywność fibroblastów, poprzez łączenie się z odpowiednimi receptorami na ich powierzchni. Tak zaktywowane fibroblasty zaczynają produkować więcej kolagenu. To właśnie działanie wykorzystujemy podczas naszych zabiegów.

 

Jak wygląda sam zabieg?

Zabieg podania osocza bogatopłytkowego wykonuje się w gabinecie lekarskim. W czasie pierwszej wizyty, rozpoczynając protokół zabiegowy, pobieramy krew – 20 ml (tylko od zdrowego pacjenta). Po prostym  odwirowaniu krwi pozyskuje się z niej osocze. Następnie techniką mezoterapii, w celu regeneracji skóry, wstrzykuje składnik w powierzchnię zabiegową twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub skóry głowy. Płytki osocza w kontakcie z kolagenem uwalniają czynnik wzrostu, który stymuluje regenerację. Po upływie sześciu godzin lekarz wykonuje drugi, podobny zabieg, wstrzykując osocze bogatopłytkowe w obszary o największych ubytkach skóry właściwej. Po miesiącu w tych miejscach fibroblasty (komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu) wykazują szczególną aktywność. Wtedy wstrzyknięte zostają gotowe preparaty z aminokwasami, które wspomagają wykształcenie nowej macierzy skórnej. Utrzymanie odpowiedniego pH i systematyczne, comiesięczne zabiegi mezoterapii zapewniają pozostanie skóry na optymalnym poziomie regeneracji.


Czy to oznacza, że wykonujemy 2 zabiegi z podaniem osocza w ciągu jednego dnia?

U młodszych pacjentek zabieg można wykonać 1 raz, u pacjentek powyżej 40 roku życia: 2 razy w ciągu tego samego dnia.


Jakiego efektu możemy się po takim zabiegu spodziewać?

Przede wszystkim zauważalną poprawę napięcia skóry. Dla podtrzymania efektu u młodszych pacjentek zaleca się powtórzenie zabiegu po 6 miesiącach, u starszych stosowanie co 4 miesiące.


Czy osocze może być alternatywą dla wypełniaczy zmarszczek?

Osocze bogatopłytkowe można również zastosować w celu wypełnienia zmarszczek i bruzd. Wówczas przygotowujemy je nieco inaczej - wykorzystując zawartą w nim fibrynę. Specjalnie przygotowany materiał wstrzykujemy w linie zmarszczki. Aktywność fibroblastów w tej okolicy podnosi się na tyle, że nowo powstałe białka spłycają zagłębienie.


A co ze skórą głowy po co stosuje się osocze?

Po podaniu śródskórnie osocza bogatopłytkowego w owłosioną skórę głowy- tak samo jak i w innych miejscach, następują procesy regenerujące i odbudowujące. Poszczególne czynniki wzrostu oddziałują na skórę głowy stymulująco. Wzrasta namnażanie i różnicowanie komórek, wzmaga się unaczynienie. Dzięki temu mieszki włosowe są lepiej odżywione i produkują zdrowsze, mocniejsze włosy. W celu wzmocnienia włosów stosujemy 3 zabiegi w odstępach miesięcznych.


Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniem do zabiegów z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego są: ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi, ropne zmiany zapalne w miejscach poddawanych zabiegowi.


Jest to zabieg medyczny,  jakich możliwych powikłań powinniśmy być świadomi?

Powikłania i problemy możliwe po zabiegu to przejściowe zaczerwienienie i obrzęk ewentualnie krwiaki. 


Jak podtrzymywać efekty zabiegów z osoczem bogatopłytkowym?

Po miesiącu od podania osocza bogatopłytkowego powinno zastosować się mezoterapię innymi preparatami, ponieważ wówczas znacznie zwiększona jest odpowiedź fibroblastów, co klinicznie daje lepsze wyniki zabiegu. Preparaty do mezoterapii dobiera się zależnie od wieku pacjenta i stanu skóry.

Pani Doktor, dziękuję za wywiad, nie pozostaje nic innego jak umówić sie na konsultację.

Estibook.pl


 Lek. med. Dorota Kotowska – specjalista II stopnia w zakresie otolaryngologii. 

Członek towarzystw naukowych- Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi 

oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging .

 Prowadzi prywatną praktykę lekarską w Radzyniu Podlaskim,  

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

i zarezerwuj już teraz
interesującą Cię usługę