Laser Fotona 4D w zabiegach anty-aging. Co to takiego, czym różni się od innych zabiegów laserowych? Jakich efektów można oczekiwać?

1.              Czym różni się zabieg laserem  Fotona 4D od innych dostępnych na rynku od dawna?

 Fotona 4D jest to nazwa zabiegu, a konkretnie pewna opatentowana procedura laserowa służąca wielopłaszczyznowemu odmładzaniu skóry, a nawet leczeniu pewnych jej niedoskonałości, jak rozszerzone pory czy naczynka, rumień, przebarwienia i nierównomierny koloryt, drobne blizenki i wszelkie nieestetyczne zmiany na skórze. Natomiast istotą tego innowacyjnego zabiegu jest laserowy lifting przy wykorzystaniu technologii umożliwiającej lekarzowi, w sposób przede wszystkim bezpieczny, ale zarazem skuteczny, działanie na śluzówkę jamy ustnej i wykonanie tzw. endoliftingu laserowego będącego pierwszym i najważniejszym etapem tej procedury laserowej. Stanowi to zasadniczą różnicę i przewagę nad innymi, znanymi dotychczas zabiegami laserowymi. Jak również, poprzez zastosowanie dwóch wzajemnie uzupełniających się wiązek laserowych ER:YAG i ND:YAG, lekarz ma możliwość dotarcia w różne warstwy skóry (wielopłaszczyznowość zabiegu), czego efektem jest uzyskanie spektakularnych, długofalowych efektów. Ponadto zastosowanie nowatorskich patentów powoduje, że czas rekonwalescencji jest krótszy a zabieg minimalnie inwazyjny. 

  

2.               To wszystko brzmi bardzo naukowo, a w jakich terapiach stosuje się ten laser?

 Fotona 4D, jak wspomniałam, jest to jedna z wielu możliwych procedur laserowych jakie oferuje nam ten zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny. Przy wykorzystaniu lasera Fotona Spectro SP, bo tak nazywa się ten system, możemy działać wielokierunkowo. Oprócz szerokiego spektrum wskazań w medycynie estetycznej Fotona idzie o krok dalej proponując liczne zastosowania w stomatologii estetycznej, w laryngologii (np.leczenie chrapania), w dermatologii (leczenie grzybicy paznokci), w chirurgii naczyniowej (usuwanie żylaków), w chirurgii plastycznej (lipoliza) czy wreszcie w ginekologii nowoczesnej (laserowe leczenie objawów wysiłkowgo nietrzymania moczu, leczenie objawów tzw. luźnej pochwy, prewencja i leczenie kobiecych problemów intymnych) i wiele, wiele innych.

Jednak my skupmy się dziś na zastosowaniach anti-aging. Czyli na endoliftingu laserowym w czterech wymiarach. Zaawansowane terapie przeciwstarzeniowe, lifting połączony z silną stymulacją komórek skóry do produkcji nowego kolagenu, poprzez zadziałanie w odpowiednich poziomach, warstwach skóry - oto tajemnica spektakularnych efektów tej procedury. 

 

 3.              Brzmi obiecująco, jak należy przygotować się do zabiegu? Czy są jakieś specjalne zalecenia?

 ·Skóra poddawana zabiegowi laserowemu nie powinna być opalona (stosowanie wszelkiego rodzaju substancji samoopalających jest  również wykluczone)

 ·Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne (zarówno chemiczne, mechaniczne jak i przy użyciu urządzeń kosmetycznych, np. mikrodermabrazja,  peeling kawitacyjny, fale radiowe, czy inne zabiegi laserowe w tym epilacja i inne) związane ze złuszczaniem naskórka, gojeniem i  regeneracją w przeciągu ostatnich 4 tygodni poprzedzających zabieg stanowią również wykluczenie z zabiegu

 ·Kremy i substancje zawierające wit.A lub jej pochodne – min. 2 tyg przerwy w ich stosowaniu

 ·Aktywne choroby wirusowe (np. opryszczka pospolita), bakteryjne lub zmiany zapalne są również przeciwwskazaniem

 ·„Świeży” makijaż permanentny

 ·Ciąża, laktacja.

 Ważne aby w jamie ustnej nie było żadnych nadżerek, ran, przerwania ciągłości na śluzówce, krwawienia itp. Poza tym do zabiegu nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Pacjentka musi być tylko przygotowana na okres rekonwalescencji i gojenia poza gabinetem.

 

 4.               Jaka jest procedura zabiegowa, jak przebiega sam zabieg?

 Do zabiegu pacjentkę powinien kwalifikować lekarz, który na podstawie wywiadu i wykonanej wcześniej próby laserowej (!), opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu zawodowym dobierze odpowiednie parametry zabiegowe i stworzy indywidualny plan terapeutyczny dostosowany do potrzeb i problemów skóry pacjenta. Innych parametrów użyję w przypadku skóry łojotokowej, z licznymi zaskórnikami, rozszerzonymi porami, a innych, w przypadku skóry cienkiej, delikatnej, z rumieniem czy poszerzonymi naczynkami. Inaczej będzie reagowała skóra poddawana wcześniej innym terapiom laserowym bądź estetycznym, inaczej również w przypadku stosowania np. kosmetyków z pochodną witaminy A, czy innych substancji aktywnych.

 Znaczenie ma także stan śluzówki jamy ustnej czy schorzenia oczu, przy kwalifikacji do zabiegów na powieki. Takich składowych jest bardzo wiele, a wszystkie te i inne informacje mają niebagatelny wpływ na powodzenie terapii Fotona 4D. Dlatego odpowiednio dobrane i zaplanowane parametry zabiegowe, a także klasyfikacja do endoliftingu laserowego oraz precyzyjnie i sumiennie wykonana procedura zabiegowa to nasz sukces i obopólne zadowolenie.

Jaka jest procedura zabiegowa? To tajemnica ;) Wszakże wprawna ręka i bystry umysł, a także dialog z pacjentem to niekwestionowani sprzymierzeńcy efektywnego zabiegu i spektakularnych efektów. :)

 

5.               Po co stymuluje się skórę wewnątrz ust?

 Dlaczego stymulacja od wewnątrz? Należałoby sobie odpowiedzieć na pytanie: Po co tam „grzebiemy”, w jakim celu i co chcemy przez to osiągnąć?

Patrząc na twarze widzimy obraz, wizerunek, piękno. Odczytujemy emocje, mimikę, odbieramy kogoś w konkretny sposób. Ale widzimy też skórę i wszelkie jej niedoskonałości oczywiście. Widzimy także pewne wypukłości, jak kości policzkowe, brodę, czoło, pięknie zarysowane usta, linię brwi, rzęsy... Widzimy również pewne ubytki tkankowe, bruzdy czy zmarszczki. Taka powłoka zewnętrzna, stanowiąca pierwszą barierę zostaje wzmocniona poprzez zadziałanie jakby od jej spodu od strony stanowiącej jej podstawę. Prowadzi to do wzmocnienia efektu liftingu, nawet wypełnienia okolic bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek marionetkowych i okołoustnych. Z zewnątrz działamy we wszystkich warstwach, poziomach skóry, na jej różnych głębokościach (w zależności od zastosowanej średnicy plamki zabiegowej), a od środka jamy ustnej wzmacniamy niejako działanie zewnętrzne i nasilamy tą stymulację do liftingowania i ujędrniania skóry.

 

6.               Czy zabieg jest bolesny?

 Wdrożenie zaawansowanych technologii oraz połączenie z możliwością chłodzenia podczas trwania laseroterapii powodują, że zabieg nie tylko nie jest bolesny, jest wręcz przyjemny. Wiele pacjentek, lubiących wygrzewać się na słońcu zasypia nawet podczas zabiegu. Jest to relaks w zaciszu gabinetu medycyny estetycznej. ;) A naprawdę mało jest tu tak przyjemnych zabiegów. Pacjentki odczuwają po prostu ciepło, w różnym stopniu nasilenia.

  

7.               Czy 1 sesja może wystarczyć aby osiągnąć widoczne efekty?

Zabieg endoliftingu Fotona 4D jest tak przewidziany i zaplanowany, żeby wykonać go jeden raz na rok. Natomiast nie wyklucza on wdrożenia i innych procedur laserowych czy stricte estetycznych celem uzyskania jak najlepszych efektów klinicznych.

Już bezpośrednio po zabiegu można np. wykonać mezoterapię z osocza bogatopłytkowego czy nałożyć specjalną maskę pozabiegową. Wszelkie gabinetowe procedury pielęgnacyjne czy nawilżające stanowią solidne wzmocnienie całego zabiegu i w sposób niepodwarzalny pozwalają i lepiej przejść przez okres rekonwalescencji i osiągnąć lepsze efekty końcowe.

Pamiętać należy oczywiście też o tym z jakiego poziomu zaczynamy. :) Czasami koniecznych jest więcej różnego rodzaju procedur aby wyglądać młodziej o te 10 lat :)

 

 8.               Po co stosować laser w odmładzaniu, skoro mamy wypełniacze, botox, osocze...?

Rozwój nowoczesnych technik laserowych zrewolucjonizował medycynę estetyczną. Laseroterapia stała się obecnie złotym standardem w zabiegach odmładzania skóry, usuwania przebarwień czy poszerzonych naczynek. W gabinecie medycyny estetycznej zabiegi laserowe są coraz częściej wykonywane w celu usuwania czy leczenia blizn, rozstępów, zmian naczyniowych, zmian pigmentacyjnych czy skórnych. Na topie są obecnie zabiegi laserowe w ginekologii estetycznej, gdzie oprócz leczenia dysfunkcji zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych narządów płciowych można wpłynąć na poprawę satysfakcji seksualnej. Konsekwentnie dąży się do zmniejszania inwazyjności zabiegów zachowując ich skuteczność i wysoki profil bezpieczeństwa, minimalizując również ewentualne działania niepożądane. Technologie laserowe to obecnie najważniejszy punkt w planowaniu terapii anti-aging!

Przewidywalne, precyzyjne, skuteczne i bezpieczne. Nie dodają objętości, pozwalają zachować młody i zdrowy wygląd. Stymulują komórki do dzielenia się i produkcji kolagenu, zagęszczają i ujędrniają skórę. Działają i na powierzchni tkanki i w jej wnętrzu. Uważam, że jest to niekwestionowana przyszłość medycyny w dążeniu do młodości i piękna.

 

9.               Tuż po zabiegu na twarzy, jak wyglądamy, możemy wrócić do pracy ?

W zależności od zastosowanych parametrów zabiegowych, rodzaju skóry oraz oczekiwań pacjenta skóra wygląda lepiej bądź trochę gorzej. Na pewno jest zaczerwieniona, czasem nawet bordowa. Może również pojawić się obrzęk, zwłaszcza powiek i delikatnej skóry wokół oczu, ale tam też są pierwsze zauważalne efekty terapii, tj. wygładzenie i napięcie skóry oraz likwidacja zmarszczek, wiotkości i obrzęku.

Odczuciom silnego ciepła, pieczenia może również towarzyszyć niewielka tkliwość i ściągnięcie tkanek (należy sukcesywnie natłuszczać skórę). Skóra po ok. 3 dniach zaczyna się łuszczyć, swędzi, może również stać się ciemniejsza, zwłaszcza w miejscach gdzie były przebarwienia. Przez ok. 3 dni nie powinno się nakładać makijażu. Pilnować aby nie doszło do zakażenia  unikaąc kontaktu ze zwierzętami, rezygnując z basenu i sauny.


10.            Czy jest ryzyko powikłań po takim zabiegu?

Tak jak po każdym zabiegu mogą pojawić się działania niepożądane. Czy to w postaci drobnego zakażenia, nasilenia infekcji np. wirusowej (rozsianie wirusa opryszczki) poparzenia tkanek,  nadmiernego obrzęku, wystąpienia pęcherzy czy blizn, odbarwień lub też przebarwień czy innych zmian w strukturze skóry bądź śluzówki, czy w narządzie wzroku... Dlatego do zabiegów tego typu powinien kwalifikować doświadczony lekarz, który odpowiednio dobierze parametry zabiegowe, wykona próbę laserową, następnie sam zabieg i na koniec będzie czuwał nad okresem rekonwalescencji. W razie konieczności będzie wiedział jak zadziałać w przypadku nieprzewidzianych efektów niepożądanych. Każdy lekarz powinien przejść odpowiednie szkolenie i otrzymać imienny certyfikat upoważniający  do wykonywania tej procedury czyli endoliftingu Fotona 4D.

Lista certyfikowanych gabinetów i lekarzy znajduje się na stronie jedynego w Polsce dystrybutora laserów Fotona firmy BTL, http://www.btlestetyka.pl/

Tak samo jak nie wyobrażam sobie aby zabiegi laserowego leczenia nietrzymania moczu wykonywała nieprzeszkolona osoba, czy laserowego leczenia ubytków zębowych tak samo i w tym przypadku.

Ponadto pacjent zawsze ma prawo zażądania od lekarza podpisanej przed  zabiegiem świadomej, pisemnej zgody na wykonanie endoliftingu laserowego Fotona 4D. Na tej zgodzie powinna również widnieć pieczątka z podpisem lekarza i numerem jego prawa do wykonywania zawodu oraz kontakt do niego w razie wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

 

11.            Czy teraz wiosną jeszcze możemy sobie pozwolic na zabieg Fotona 4D?

Jestem zdania, że o tym decyduje się wspólnie z pacjentem. Właściwy dialog, konsultacja, kwalifikacja do zabiegu oraz wszelkie informacje pozabiegowe i sposób postępowania w domu stanowią klucz do sukcesu.

 

Więc edukujmy swoje pacjentki! To nam pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji. Jeżeli pacjentka mówi, że za dwa tygodnie wyjeżdża na urlop do ciepłych krajów lub na narty to zabieg endoliftingu Fotona 4D może niekoniecznie okaże się właściwym. :)

 

 

 Serdecznie dziękuję za rozmowę :)

 

Dr Marta Tazbir Centrum Anvita w Łodzi

tel. 506170629

www.anvita.com.pl

www.laseroterapia.biz


Absolwentka Wydziału Lekarskiego UM w Łodzi. Od 2006 r czynnie zajmuje się medycyną estetyczną i laseroterapią (praktyka w renomowanych ośrodkach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej). Specjalizuje się w zabiegach iniekcyjnych z zakresu szeroko pojętej estetyki oraz w laseroterapii (termolifting mikroigłowy INFINI RF, laser CO2, Fotona Spectro Sp i inne nieablacyjne i ablacyjne techniki laserowych terapii anti-aging). Prekursorka nowatorskich terapii z zakresu nowoczesnej ginekologii laserowej i estetycznej. Z pasji do medycyny estetycznej stworzyła i opracowała autorskie programy zaawansowanych terapii anti-aging. Szkoleniowiec z pasją. Wizjonerka. Autorka licznych tematycznych publikacji naukowych. Współpracuje m. in. z TVP Łódź - Kronika Towarzyska, TVP Polsat, Fabryka Piękna i Beauty Project Tv. Aktywnie uczestniczy w prestiżowych szkoleniach medycznych w kraju i za granicą (ostanie: Royal College of Surgeons in London, Klinika Medycyny Estetycznej Dr S. Sebban Paris, France). Ekspert i wykładowca na konferencjach tematycznych (m. in. Ogólnopolski Kongres Kosmetologii i Medycyny Estetycznej, Warszawa). Zaangażowana we wszelkiego rodzaju Akcje wspierające kobiety i ich problemy. Partner wielu akcji medialnych m. in. BRA DAY, Fashion Week, Fabryka piękna, Wyglądaj pięknie i czuj się pięknie z Restylane, URODA Beauty Expert i wiele innych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich pacjentek dr Marta Tazbir przygotowała wyjątkową ofertę kompleksowej opieki medycznej obejmującej szeroko pojętą profilaktykę i leczenie kobiecych problemów zdrowotnych z zakresu ginekologii, chirurgii, onkologii oraz innych badań diagnostycznych. 

"... Moim celem jest szeroko zakrojone działanie prewencyjne nastawione na problematykę wszelkich chorób kobiecych i ich leczenie. W komfortowych warunkach i przyjaznej atmosferze proponuję wszystkim Paniom usługi na najwyższym poziomie świadczone według europejskich standardów.

Zapraszam serdecznie!..."   

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

i zarezerwuj już teraz
interesującą Cię usługę