Twoje ciało, Twoje zdrowie Twój wybór! Co powinnaś wiedzieć przed poddaniem się zabiegowi w gabinecie kosmetycznym?


W gabinetach kosmetycznych i SPA coraz częściej spotykamy zabiegi inwazyjne przy wykorzystaniu  laserów, urządzeń  liftingujących, igieł,  nici czy wypełniaczy. Standardem stają się również  makijaż permanentny czy piercing.


Wszystkie te zabiegi zaliczane są do inwazyjnych w przypadku, których powinny być zachowane najwyższe standardy higieny oraz procedur okołozabiegowych. Niestety coraz częściej są wykonywane nie tylko w gabinetach kosmetologicznych czy klinikach medycyny estetycznej. W zasadzie idąc na zakupy, w przejściu metra możemy się natknąć na taką ofertę. I nie budziłoby to we mnie żadnego zdziwienia, gdyby nie brak świadomości co do konsekwencji wywołanych niedociągnięciami procedur zabiegowych i to zarówno u osób wykonujących te zabiegi jak i u klientek.


Przy wszelkich tego typu zabiegach, gdzie mamy do czynienia z laserem czy igłą, kluczową rolę odgrywa procedura okołozabiegowa. Przeprowadzenie właściwgo wywiadu przed zabiegiem pozwoli nam zminimalizować ryzyko powikłań. Podkreślam zminimalizować, ponieważ te zabiegi ze względu na pracę na żywym organiźmie są ZAWSZE obarczone pewnym ryzykiem. I to, że twoja koleżanka powiększyła usta w przerwie między zakładaniem rzęs a pedicure’m i efekt jest świetny nie znaczy, że i u Ciebie efekt będzie równie oszałamiający.


Jako klientka powinnaś zdawać sobie sprawę, że każda ingerencja w tkankę niesie za sobą ryzyko powikłań wywołanych chociażby stanem zapalnym, do którego może dochodzić przy zwykłym skaleczeniu a co dopiero po rollerze czy mezoterapii kiedy mamy twarz w mikro-ranach?


Wybierając się na wizytę do SPECJALISTY chcesz wierzyć, że trafiłaś w dobre ręce. Tylko jak to zweryfikować? Dziś żeby prowadzić gabinet kosmetyczny nie trzeba być kosmetologiem po studiach  ani nawet kosmetyczką po 2 letniej szkole policealnej. Gabinet może prowadzić każdy… J


No dobrze jesteś już u specjalisty, więc skupmy się na wspomnianej  procedurze okołozabiegowej. Przychodząc na taki zabieg, zwłaszcza taki z grupy inwazyjnych, zanim cokolwiek zostanie zrobione powinnaś odpowiedzieć na serię pytań. Osoba wykonująca zabieg powinna opowiedzieć Ci o przeciwwskazanich do zabiegu oraz jego rezultatach i zalecić profesjonalną pielęgnację domową . Smarowanie się w domu kremem NIVEA z cudownym koenzymem Q10 po mezorollerze  nie jest najlepszym pomysłem.


Wskazania i przeciwwskazania będą się różnić w zależności od zabiegu, natomiast są pewne uniwersalne kwestie, o które Twój SPECJALISTA powinien zapytać Cię przed każdym zabiegiem:

Alergie

Przyjmowane leki

Terapia hormonalna lub nieuregulowane problemy hormonalne

Ciąża i okres karmienia

Cukrzyca

Epilepsja

Jeżeli przychodzisz na mezoterapię mikroigłową to warto wiedzieć z jakiego metalu wykonane są igły..... może masz alergie na nikiel ?
Jeżeli przyjmujesz leki na stałe lub okresowo warto o tym wspomnieć. I wiedzieć jakie to leki oraz jakie mają substancje czynne, ponieważ w kontakcie z substancjami aktywnymi  preparatu mogą doprowadzić do reakcji alergicznych lub ich przyjmowanie może być całkowitym przeciwwskazaniem do zabiegu.


Terapia hormonalna lub nieuregulowane hormony mogą mieć wpływ na niekorzystne efekty po zabiegowe, jak również w wielu przypadkach są całkowitym wykluczeniem z zabiegu.


Ciąża i okres karmienia jest szczególnym okresem dla kobiety i dziecka, dlatego należy dołożyć wszelkich starań aby nasze działania nie przyczyniły się do powikłań. Wykonując wiele zabiegów pobudzamy różne procesy w organiźmie, co w okresie ciąży lub karmienia może mieć negatywne skutki dla dziecka lub wpływ na jakość laktacji podczas karmiena. Szalejące hormony również mogą dać nieprzewidziane efekty po zabiegu.

Cukrzyca – szczególnie ta nieuregulowana jest przeciwskazaniem ze względu na trudno gojące się rany, wyklucza więc z wszystkich zabiegów przerywających ciągłość skóry.

Epilepsja, ponieważ jest zaburzeniem układu nerwowego i nie da się kontrolować jej przebiegu, tutaj każdy silniejszy bodzieć może pobudzić do napadu epileptycznego.


Ponad 90% powikłań po zabiegu jest wynikiem źle przeprowadzonej procedury okołozabiegowej. Natomiast źle przeprowadzona procedura okołozabiegowa (czyli wszystko przed i po) wynika z braku odpowiednich kwalifikacji i niewiedzy specjalistów oraz niestosowania się do zaleceń po zabiegu i zatajenia informacji w takcie wywiadu.


Pamiętaj, że to TY odczujesz najdotkliwiej wszystkie powikłania zabiegu dlatego dobrze się zastanów ‘Łapiąc” jakąś super ofertę. Przygotuj się do wizyty, sięgnij pamięcią wstecz: 

1. Jakie leki przyjmowałaś w ciągu ostatnich 2 tygodni?

2. Czy nie miałaś objawów uczulenia?


Wybieraj świadomie bo Super oferta, może okazać się pozorną oszczędnością a co gorsza kosztować Cię dużo więcej niż tylko brak efektu.

 

Sabina Płusa

Kosmetolog

Sekretarz Krajowej Izby Kosmetologii 

Twórczyni i właścicielka portalu edukacyjnego 
 grafika główna dzięki program.ncplus.pl 

ZAREJESTRUJ SIĘ

i zarezerwuj już teraz
interesującą Cię usługę