Botoks – co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zabieg

Toksyna botulinowa to najsilniejsza znana toksyna biologiczna wytwarzana przez beztlenową bakterię Clostridium botulinum. 

W medycynie stosuje się toksynę typu A i za jej pomocą wykonuje popularne zabiegi w klinikach estetycznych nazywane botoksem.

Najczęściej wykonywanym zabiegiem z udziałem toksyny botulinowej jest redukcja zmarszczek w okolicach twarzy (kurzych łapek, zmarszczek między brwiami, na czole, szyi oraz zmarszczek śmiechu). Botox często jest kojarzony z pełnymi ustami, co jest dużym błędem. Do zabiegów powiększania i wypełniania ust nie stosuje się toksyny botulinowej ponieważ nie jet ona wypełniaczem.

 

W jaki sposób to się odbywa?

 Wstrzyknięta botulina blokuje połączenia nerwowomięśniowe w tkankach. Dzięki temu mięśnie mimiczne twarzy rozluźniają się, a zmarszczki wygładzają. Efekt utrzymuje się nawet do 6 miesięcy od zabiegu.

 

Jak przygotować się do botoksu?

 

Decydując się na usunięcie zmarszczek za pomocą botoksu trzeba przede wszystkim bardzo starannie wybrać specjalistę wykonującego zabieg.

Doświadczenie i umiejętności lekarza są w tym wypadku kluczowe. Profesjonalnie wykonany botoks na pewno nie spowoduje zamrożenia mimiki twarzy ani nie zmieni wyrazu twarzy. Sam zabieg nie jest bolesny, ale trzeba się przygotować na delikatne ukłucie podczas podawania toksyny oraz kilkukrotne nakłuwanie igłą. Całość odbywa się bez znieczulenia i trwa zaledwie kilkanaście minut.

Na 10 dni przed zabiegiem należy wystrzegać się:


> suplementów witaminowych, 


> ziół typu dziurawiec oraz leków przeciwzapalnych


> nie wolno również spożywać alkoholu przed i po zabiegu


Zaraz po, dobrze jest unikać nadmiernego wysiłku – schylania się czy dźwigania. Mogłoby to doprowadzić do spłynięcia preparatu do niższych partii twarzy.


Nie wolno również masować miejsc, w które wstrzyknięta była toksyna botulinowa ani korzystać z sauny i solarium. Efekty utrzymują się zazwyczaj około 6 miesięcy.

 


Przeciwwskazania i powikłania

 

Botoks to bezpieczny zabieg w rękach kompetentnego specjalisty z dużym doświadczeniem.

Przeciwwskazania przy stosowaniu toksyny botulinowej  to ciąża i karmienie piersią, czynna opryszczka, nużliwość mięśni oraz przyjmowanie spektynomycyny i antybiotyków z grupy aminoglikozydów.

Zabieg nie jest wskazany również dla osób cierpiących na chorobę miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona oraz uczulonych na albuminę ludzką.

Powikłania po wstrzyknięciu toksyny botulinowej zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle są to lekkie zaczerwienienia lub siniaki, które łatwo ukryć pod makijażem.


Inne możliwe powikłania to opadanie powiek lub reakcje ze strony układu immunologicznego takie jak: mdłości, wymioty, gorączka.


Te efekty uboczne mogą zdarzyć się jeśli botoks wykonywany jest zbyt często lub z powodu błędu popełnionego w trakcie wykonywania zabiegu. Dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego specjalisty wykonującego dany zabieg. Podejmując decyzję pamiętaj, że chcesz poprawić swój wygląd nie narażając się na komplikacje zdrowotne. 

Wybieraj gabinet świadomie aby móc długo cieszyć się brakiem zmarszczek.

Lista zabiegów z użyciem botoksu w profesjonalnych klinikach jest tu

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

i zarezerwuj już teraz
interesującą Cię usługę