Millenialsi część 2. Nowe pokolenie konsumentów i ich podejście do zakupów.


Jak już pisałam w poprzednim poście millenialsi to wyjątkowo wymagająca grupa klientów, wyedukowana, sprytna i oczekująca zaangażowania marki.


Pokolenie Y to  konsumenci  wrażliwi na cenę. Jeśli znajdą atrakcyjną promocję to 40% z nich jest w stanie zrezygnować z zakupu  dotychczas preferowanego produktu. Są znawcami marek, wybierają te o nieskalanej opinii  i wspierające ważne inicjatywy społeczne. 

Opinie innych konsumentów są również istotnym źródłem wiedzy mającej wpływ na ich decyzje zakupowe. Sami równie chętnie się nimi dzielą w  mediach społecznościowych, stronach internetowych marek oraz serwisach opinii konsumenckiej. Pokolenie Y uchodzi za najlepiej poinformowane spośród wszystkich dotychczasowych. Wiecznie głodni informacji, dzięki technologii nie mają żadnych problemów aby ją błyskawicznie pozyskać oraz realizować zakupy online, tu i teraz.


A więc jak budować strategię marketingową aby trafić w serca millenialsów?


Nie jest to łatwe zadanie…wysokie wymagania co do jakości oraz wrażliwość na cenę to dwa, niemal skrajne elementy, nie do pogodzenia dla producenta czy  usługodawcy. Albo jest tanio i byle jak  albo drogo i bardzo dobrze… przynajmniej w teorii.  Jedno jest pewne budując strategię na niskiej cenie musisz założyć, że będziesz zarabiać coraz mniej, zwłaszcza w usługach. Jeśli jednak zwrócisz uwagę na problem, który potrafisz rozwiązać, dostarczysz rozrywki... wiedzy, to jesteś blisko sukcesu.

 Zaangażowanie w sprawy społeczne, eko,  troska o potrzebujących i planetę ….to kwestie, które pomogą zdobyć zaufanie millenialsów. Dziś nic się samo nie sprzedaje. Ludzie kochają kupować a millenialsi kupują historię, styl życia, wyższe idee. Te marki osiągają największe sukcesy, które potrafią zbudować wokół niej historię.

Konsument pokolenia Y nie zna słowa lojalność, żadne pieczątki i promocje nie spowodują, że z tobą zostanie na zawsze. Będzie zbierał te pieczątki wszędzie i dalej będzie polował na rabaty. Ale jeśli dostrzeże w twoim produkcie coś więcej, jeśli pozwolisz mu poczuć się potrzebnym i dać możliwość uczestniczyć w czymś ważnym zyskasz zaufanie i lojalność. Zbudujesz długotrwałą relację a tego oczekuje konsument pokolenia millenium.


Na koniec podsumowanie:


1. Które marki zyskują lojalność pokolenia Y w Polsce?

 > Stawiające na wysoką jakość

 > Dostarczające pozytywnych doświadczeń

 > Dopasowane do ich osobowości

 > Wspierające akcje społeczne

 > Zaangażowane w media społecznościowe


2. Jak zaangażować konsumentów pokolenia Y ?


1. Działaj wielokanałowo – media społecznościowe, blogi, aplikacje, responsywna strona www nie zapominając przy tym o realu i dostarczeniu tych samych wrażeń offline co online

2. Prawda, przejrzystość i szczerość- pokaż ludzką twarz

3. Testy i wybór – millenialsi ponad wszystko cenią sobie wolność, daj im prawo wyboru, sprawdzenia produktu czy usługi

4. Pamiętaj o dostarczaniu atrakcji – organizuj eventy, spotkania nie bądź nudny

5. Buduj relacje- angażuj się w komunikację, nawiązuj relację jako człowiek a nie firma

6. Proś o rekomendacje- zachęcaj i nawet je nagradzaj a w ten sposób angażujesz konsumenta w komunikację własnej marki.

7. Bądź mobilny – mam na myśli responsywną stronę www oraz aplikacje mobilne, tu być po prostu musisz.

 

Źródła:

Grafika: kobieta.interia.pl

Blog.freebee.pl

Thinkwithgoogle.com

http://www.millennialmarketing.com


 Olga Ziemniak, absolwentka Akademii L. Koźmińskiego, z wykształcenia i doświadczenia marketingowiec i handlowiec. Pomysłodawczyni i współtwórczyni systemu do zarządzania salonami zintegrowanego z portalem rezrewacyjnym estibook.pl

Od 5 lat prowadzi własny biznes bo chciała czegoś więcej niż realizacji cudzych planów.

Jest pomysłodawcą i współtwórcą pierwszego serwisu mobilnego dla branży beauty estibook.pl. 
 

ZAREJESTRUJ SIĘ

i zarezerwuj już teraz
interesującą Cię usługę